Kuvassa on hotellirakennus kallioisella rannikolla, jossa on uima-allasalue sekä aurinkotuoleja lähellä merta. (Tekoälyn luoma teksti)

Alua Suites Las Rocas

  • Sijaitsee meren rannalla
  • All Inclusive lisämaksusta

Hotelli

Alua Suites Las Rocas on perheystävällinen hotelli, joka sijaitsee merenrannalla idyllisessä Cala d'Orin lomakohteessa Mallorcalla. Hotellissa on kaikki tarpeellinen, jota tarvitaan onnistuneeseen lomanviettoon - mukava ympäristö, ulkouima-altaat, lastenkerho sekä monipuolinen valikoima aktiviteetteja sekä...
  • Sijaitsee meren rannalla
  • All Inclusive lisämaksusta

Hotellitiedot

  • Uima-allas3 kpl
  • Lastenallas2 kpl
  • Ravintola1 kpl
  • Baari4 kpl
  • HissiEi
  • Ilmastointi kaikissa huoneissa/huoneistoissaRajoitetusti
  • Paikallinen keskusta500 m
  • Lähin ranta / uintimahdollisuus400 m
Ulkouima-allas hotellin yhteydessä, aurinkovarjoja ja aurinkotuoleja, taustalla meri. (Tekoälyn luoma teksti)
Ulkoterassi, jossa pöytäpaikkoja ja aurinkovarjoja uima-altaan vieressä. (Tekoälyn luoma teksti)
Parveke, jossa kaksi palmikkotuolia ja pöytä, näkymä hotellialueelle ulkouima-altaineen ja meri taustalla. (Tekoälyn luoma teksti)

maaliskuu

17°
10°

huhtikuu

19°
12°

toukokuu

22°
15°

kesäkuu

27°
19°

heinäkuu

30°
21°

Hotelli

Alua Suites Las Rocas on perheystävällinen hotelli, joka sijaitsee merenrannalla idyllisessä Cala d'Orin lomakohteessa Mallorcalla. Hotellissa on kaikki tarpeellinen, jota tarvitaan onnistuneeseen lomanviettoon - mukava ympäristö, ulkouima-altaat, lastenkerho sekä monipuolinen valikoima aktiviteetteja sekä aikuisille että lapsille.

Hotellissa on kolme hieno allasaluetta, joista jokaiselle löytyy oma hyvä vaihtoehto. Istu alas aurinkotuoliin ja nauti merituulesta sekä auringonpaisteesta. Myös baarit ovat mukavan matkan päässä, jotta voit siemailla virkistäviä juomia janon yllättäessä. Buffetravintolan puolella pääset hiljentämään kurnivan vatsan, ja aterioihin on otettu vaikutteita paikallisesta keittiöstä. Täällä voit herkutella paikallisista makuelämyksistä poistumatta edes koko hotellista.

Lapset viihtyvät lastenkerhossa, jossa järjestetään aktiviteetteja kaikenikäisille. Lapset pääsevät leikkimään, laulamaan, tanssimaan ja voivat myös tutustua uusiin ystäviin. Sinulle, joka haluat liikkua myös lomallasi, on tarjolla paljon erilaisia aktiviteetteja. Voit esimerkiksi käydä pelaamassa tennistä, lentopalloa tai jalkapalloa hotellin tennis- ja urheilukentillä. Hotellin kuntosali on myös käytettävissäsi ja rentouttavan hieronnan voit käydä tilaamassa spa-osastolta. Kannattaa myös lähteä käymään Cala d'Orissa, joko kävellen tai polkupyörällä. Cala d'Or on viehättävä lomakohde, jossa on kaunis ranta ja paljon nähtävää ja koettavaa. Kylässä on myös runsaasti ravintoloita, baareja ja kauppoja. Kannattaa käydä myös tutustumassa lähialueiden kauniisiin lahdenpoukamiin.

Alua Suites Las Rocas -hotellissa asut valoisassa ja mukavassa huoneessa tai huoneistossa.

Muut tiedot

  • Rakennettu: 1986
  • Kunnostettu: 2021 (koko hotelli)
  • Rakennuksia: 5
  • Kerroksia: 3–4
  • Huoneita/huoneistoja: 201
  • Vastaanotto
  • Matkatavarasäilytys
  • Pesulapalvelu lisämaksusta
  • Itsepalvelupesula lisämaksusta
  • Pysäköinti hotellialueella on ilmainen vapaiden paikkojen puitteissa

Nettiyhteys

  • Wifi koko hotellissa sisältyy hintaan
  • Wifi huoneissa sisältyy hintaan

Palvelumme kohteessa

Tjäreborgin sovelluksesta löydät lisätietoa lomakohteestasi ja paljon muuta hyödyllistä tietoa sekä ennen matkaa että matkan aikana. Saat meihin helposti yhteyttä, kun haluat matkasi aikana esimerkiksi varata retkiä, vuokrata auton tai saada hyviä vinkkejä ja neuvoja. Tavoitat meidät ympäri vuorokauden soittamalla palvelupuhelimeemme ja lähettämällä sähköpostia klo 8–20.

Hyvä tietää

Jotta lomasi onnistuu mahdollisimman hyvin, on tärkeää, että tutustut Hyvä tietää -osion tietoihin. Tälle sivulle olemme koonneet matkaa koskevia yleisiä tietoja, joihin on hyvä tutustua ennen matkalle lähtöä.

Verot & maksut

Baleaarien saarten viranomaiset perivät saarilla majoittuvilta majoitusveron. Veron suuruus vaihtelee paikallisen hotelli- tai huoneistoluokituksen mukaan. Vero maksetaan suoraan hotellille sisäänkirjautumisen yhteydessä.

Alla olevat hinnat ovat per henkilö/yö ensimmäisten kahdeksan yön aikana samassa hotellissa. Vero peritään kaikilta yli 16-vuotiailta matkustajilta.

Hotelli/huoneistohotelli, jonka virallinen luokitus on:
4+ ja 5 tähteä: Toukokuu-lokakuu 4,40 euroa ja marraskuu-huhtikuu 1,10 euroa
3+ ja 4 tähteä: Toukokuu-lokakuu 3,30 euroa ja marraskuu-huhtikuu 0,80 euroa
1-3 tähteä: Toukokuu-lokakuu 2,20 euroa ja marraskuu-huhtikuu 0,55 euroa/hlö/yö

Yhdeksännestä ja sitä seuraavista öistä samassa hotellissa myönnetään 50 %:n alennus. Huomioithan, että hotelli- ja huoneistoluokituksemme saattaa poiketa virallisesta luokituksesta, jonka mukaan vero määräytyy.

Pidätämme oikeuden muutoksiin.

Hotellin virallinen luokitus on 3.

Asuminen

Valoisat ja hienot huoneet ja huoneistot.

Siivouspäivinä lattiat lakaistaan, sängyt pedataan, roskakorit tyhjennetään, tasot pyyhitään ja kylpyhuone siistitään. Pyyhkeet vaihdetaan yleensä 1–3 kertaa viikossa ja vuodevaatteet harvemmin.

Nykyaikaisesti sisustettu hotellihuone, jossa on parivuode, yöpöydät ja ikkuna vaaleilla verhoilla. (Tekoälyn luoma teksti)

Duplettihuone

  • 2-4 hengelle, joista 1 lapsi
  • Koko (m²): 40
  • Makuuhuone ja olohuone
  • Parveke tai terassi
  • Ympäristön suuntaan
  • Tallelokero lisämaksusta
Parveke, jossa kaksi palmikkotuolia ja pöytä, näkymä hotellialueelle ulkouima-altaineen ja meri taustalla. (Tekoälyn luoma teksti)

Duplettihuone, merinäköala

  • 2-4 hengelle, joista 1 lapsi
  • Koko (m²): 40
  • Makuuhuone ja olohuone
  • Parveke
  • Merinäköala
  • Tallelokero sisältyy hintaan
  • Minibaari
  • Kahvikone
  • Kylpytakit
  • Tohvelit
Vaalea huoneisto harmaalla sohvat, kirjoituspöytä ja keittiöosa. (Tekoälyn luoma teksti)

Triplettihuone, jossa 3 huonetta ja 2 normaalia vuodetta

  • 2-6 hengelle, joista 1 lapsi
  • Koko (m²): 70
  • Kaksi kylpyhuonetta, joista toisessa on amme ja toisessa suihku
  • Kaksi makuuhuonetta ja olohuone
  • Ympäristön suuntaan
  • Tallelokero sisältyy hintaan

Kaikissa huoneissa/huoneistoissa:

  • Ilmastointi (säädetään keskitetysti), rajoitetusti - on päällä kesä-syyskuussa, ulkolämpötilojen mukaan
  • Yhden hengen vuoteet tietyissä huoneissa
  • Queen size -parivuode tietyissä huoneissa
  • Lisävuode - pedattava sohva
  • Vauvansänky (rajoitettu määrä)
  • Tv
  • Tallelokero
  • Silitysrauta ja -lauta erikseen pyydettäessä
  • Jääkaappi
  • Mikro
  • Vedenkeitin
  • Kylpyamme tai suihku
  • Siivous (krt/vk): 5

Ruoka ja juoma

Buffetravintolassa tarjoillaan kaikki päivän ateria, joihin on haettu innostusta paikallisesta keittiöstä. Hotellissa on myös useita baareja, joissa on tarjolla juomien lisäksi myös snackseja.

  • Aulabaari
  • Allasbaari The Tropic
  • Allasbaari La Calma
  • Snackbaari
  • Buffetravintola Terra, jossa tarjoillaan aamiainen, lounas ja illallinen
  • Siisti pukeutuminen
  • Syöttötuoleja

Ateriat hotellissa:

  • Puolihoito sisältyy hintaan (aamiais- ja illallisbuffet)
  • All Inclusive lisämaksusta

All Inclusive

Hotellin All Inclusiveen sisältyy:

  • Aamiainen, lounas ja illallinen buffetravintolassa
  • Lounaalla ja illallisella ruokajuomana vesi, virvoitusjuoma, paikallinen olut tai viini
  • Vesi, virvoitusjuoma, tee ja kahvi baareissa
  • Lämpimiä ja kylmiä snackseja snackbaarissa klo 10.30–18
  • Vesi, virvoitusjuoma, kahvi, tee sekä paikalliset alkoholijuomat jossakin hotellin baareista
  • All Inclusive voimassa alkaen: klo 15 saapumispäivänä
  • All Inclusiven viimeinen voimassaoloaika: klo 12 lähtöpäivänä

Ravintoloiden ja baarien aukioloajat ilmoitetaan saavuttuasi hotelliin. Jos olet varannut ateriapaketin, sen sisältö sekä ravintoloiden aukioloajat saattavat muuttua ilman ennakkoilmoitusta.

Esteettömyys

Alta löydät hotellilta saamamme esteettömyystiedot. Jos tietoja ei ole kerrottu, emme ole vielä niitä saaneet. Matkat toimintarajoitteisille -sivuilta voit lukea lisää vinkkejä sekä tutustua suosittelemiimme hotelleihin.

Hissi
Ei

Hotellissa

Onko hotellialue esteetön (ramppi tai hissi)?

Portaat tai tikkaat altaaseen
Kyllä, ei kaidetta

Uiminen

Hotellissa on kolme allasaluetta. Perheet viihtyvät parhaiten suurimmalla allasalueesta, josta avautuvat näköalat merelle. Jos kaipaat enemmän hiljaisuutta ja rauhaa, hotellissa on myös yksi allas pelkästään aikuisille.

  • Uima-allas 412 m²
  • Uima-allas 170 m²
  • Uima-allas 160 m²
  • Lastenallas 12 m² (syvyys 40 cm ja osa suurimmasta altaasta)
  • Aurinkotuolit uima-altaalla
  • Aurinkovarjot altaalla
  • Uimapyyhkeet - takuumaksu peritään
  • Portaat tai tikkaat altaaseen – ei kaidetta

Rannat

Cala d'Orin kylän välittömässä läheisyydessä on viisi uimapoukamaa, Calas: Cala Gran, Cala d'Or, Cala Esmeralda, Cala Ferrera ja Cala Serena. Kauniit rantakaistaleet piiloutuvat jyrkempien kallio-osuuksien väliin, ja vesi kimaltelee kirkkaan sinivihreänä. Cala d'Orista on tullut yksi saaren suosituimmista lomakohteista, ja se on kasvanut viime vuosina paljon, joten rannoilla voi olla korkeasesongin aikaan hieman ahdasta.

Cala Gran

Cala Granilla on suurin valikoima rantaravintoloita, suihkuja sekä polkuveneiden vuokrausta. Cala d'Orista pääsee helposti myös muille Mallorcan itärannikon pienille rannoille

Cala Llombarts, Cala Mondragó ja Cala Santanyi

Cala Llombards, Cala Mondragó ja Cala Santanyi ovat rannoista omintakeisimmat. Useimmilta rannoilta voi vuokrata aurinkotuoleja ja -varjoja.

Es Calò des Moro ja Es Trenc

Kannattaa myös käydä pienellä Es Calò des Moron rannalla, jolla on hienoa hiekkaa ja ihanan sinistä vettä. Ranta on oikea helmi. Pieni ranta on melko autio, sillä lähistöllä on vain muutamia hotelleja. Käymisen arvoinen on myös kaunis, Camposin kylän lähellä sijaitseva Es Trencin ranta, jolle on matkaa Cala d'Orista noin 37 kilometriä. Noin seitsemän kilometriä pitkällä rannalla on ihanaa hiekkaa ja kristallinkirkasta vettä.

Kuntoilu ja aktiviteetit

Hotellissa voi pelata esimerkiksi jalkapalloa, lentopalloa sekä koripalloa ja voit myös osallistua jumppaan - maalla tai uima-altaassa. Iltaisin on luvassa show- ja ajanvieteohjelmaa, josta vastaavat hotellin omat ohjaajat.

  • Kuntosali
  • Hieronta lisämaksusta
  • Vesijumppa
  • Jooga lisämaksusta
  • Joogamattoja (rajoitettu määrä) lisämaksusta
  • Polkupyörävuokraamo lisämaksusta
  • Boule
  • Pöytätennis
  • Jalkapallo
  • Lentopallo
  • Biljardi lisämaksusta
  • Viihdeohjelmaa

Lapset ja nuoret

Hotellin kansainvälisen lastenkerhon englanninkieliset ohjaajat toivottavat kaikki 4–12-vuotiaat tervetulleiksi kerhoon. Täällä lapset voivat leikkiä, puuhastella kaikkea kivaa ja pääsevät tutustumaan uusiin kavereihin.

  • Kansainvälinen lastenkerho
  • Mini Disco
  • Leikkihuone
  • Pelihuone lisämaksusta

Sijainti ja liikkuminen

Turistialuetta, paikallisliikennettä. Rappuja ja tasoeroja hotellissa ja lähiympäristössä.

  • Hotelli sijaitsee meren rannalla
  • Paikallinen keskusta: 500 m (Cala Egos)
  • Keskusta: 3,5 km (Cala d'Or)
  • Lähin ranta / uintimahdollisuus: 400 m (Playa D'es Pou)
  • Julkinen liikenne: 500 m
  • Golfkenttä: 8 km (Club de Golf Vall d'Or)
  • Nähtävyys: Ei informaatiota
  • Nähtävyys: Ei informaatiota
  • Nähtävyys: Ei informaatiota
  • Lentokenttä: 56 km (Palma)

Av. d'es Fortí 107
07660 Cala D'or, Illes Balears
+34 971 643 615

Kuljetukset kohteeseen

Reittilennoilla toteutettavat pakettimatkat ovat joustavia omatoimimatkoja, ilman opaspalveluja, ja matkan pituuden voit määritellä itse.

Jos olet varannut reittilennoilla toteutettavan matkapaketin, suosittelemme, että varaat yksityisen kuljetuksen etukäteen. Kuljetus varataan joko matkavarauksen yhteydessä tai soittamalla Asiakaspalveluumme. Matka-asiakirjassasi on tarkemmat tiedot siitä, missä kuljettaja odottaa sinua. Lue lisää kuljetuksista kohteessa, kun lennät reittilennoilla.

Ajoaika bussilla Palman kaupungin lähellä sijaitsevalta Palma de Mallorcan lentokentältä hotelliisi on noin 1 t 30 min (n. 60km).

Hinnat ja varaaminen