Varna ja shopping sekä kuljetus lentokentälle

Loma on kohta ohi, mutta Tjäreborgin mukana voit lomailla aina paluulentoon asti. Käytä tilaisuus hyväksesi ja vieraile kesäkaupunki Varnassa. Saat tilaisuuden tutustua kaupungin nähtävyyksiin, kahviloihin, ravintoloihin ja tietysti myös ostosmahdollisuuksiin.

    Tietoa lyhyesti

  • Kesto:
    Kokopäiväretki noin klo 13–21.
  • Hinta:
    26 EUR per aikuinen, 16 EUR per lapsi.

    Voit varata tämän retken, mikäli paluulentosi kotimaahan on illalla, sillä retki päättyy lentokentälle. Voit varata tämän retken, mikäli olet tilannut myös lentokenttäkuljetuksen. Retki on varattava viimeistään 24 tuntia ennen retken alkua.
  • Tärkeää tietoa:
    Ruoka ja juomat eivät sisälly hintaan. Varnassa on paljon kahviloita ja ravintoloita.

    Opastettu kävelykierros on vapaaehtoinen. Kierroksen jälkeen sinulla on myös hieman aikaa tutustua Varnaan omatoimisesti.
  • Näin varaat:
    Tämä retki varataan paikan päällä lomakohteessa joko Tjäreborg-sovelluksessa tai Tjäreborgin oppaalta.
  • Retken toteuttaa:
    Albena tour
Varnan keskustassa tehtävän opastetun kävelykierroksen aikana näet suuria puistokatuja, vihreitä puistoja ja hienoja aukioita. Kaupungissa on havaittavissa hieman vanhan Itä-Euroopan tunnelmaa, mutta samalla Varna on hyvin moderni kaupunki, bulgarialaisen mittapuun mukaan. Varnan keskustassa sijaitseva Marian katedraali on Bulgarian toiseksi suurin.

Kierreltyäsi keskustassa, bulgarialaisilla markkinoilla ja kaupoissa sekä käytyäsi kenties kahvilla paikallisessa kahvilassa on aika jatkaa matkaa. Suunnistamme bussilla Varnan suurimpaan ostoskeskukseen, jossa on useita kansainvälisiä liikkeitä, joista voit tehdä viimeiset ostokset. Ostoskeskuksessa käynnin jälkeen on aika lähteä lentokentälle.

Käytännön tietoa retkistä

Mistä retkelle lähdetään? Miten maksan retken? Minkälainen tippikäytäntö on retkillä? Täältä löydät kaiken matkakohteiden retkiä koskevan tiedon.