The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal

  • Sijaitsee rannalla
  • Kuntosali
  • Ilmainen WiFi koko hotellissa

Hotelli

The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canalon mukava, korkealuokkainen hotelli, joka sijaitsee rannalla. Hotellissa on hyvä valikoima erilaisia palveluja koko perheelle, joka tekee lomailusta Abu Dhabissa erittäin mukavan.

Hotellin hienolla ja suurella allasalueella on useita uima-altaita, lastenallas sekä...
  • Sijaitsee rannalla
  • Kuntosali
  • Ilmainen WiFi koko hotellissa

Hotellitiedot

  • Lämmitetty uima-allas tiettyinä kuukausina2 kpl
  • Lämmitetty lastenallas tiettyinä kuukausina1 kpl
  • Ravintola5 kpl
  • Baari3 kpl
  • HissiKyllä
  • Ilmastointi kaikissa huoneissa/huoneistoissaKyllä
  • Paikallinen keskusta5 km
  • Lähin ranta / uintimahdollisuus0 m
Ravintola rantakadun varrella
Kahden hengen Deluxe-huone ja kahden hengen Club Room -huone

Hotelli

The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canalon mukava, korkealuokkainen hotelli, joka sijaitsee rannalla. Hotellissa on hyvä valikoima erilaisia palveluja koko perheelle, joka tekee lomailusta Abu Dhabissa erittäin mukavan.

Hotellin hienolla ja suurella allasalueella on useita uima-altaita, lastenallas sekä allasbaari, ja allasalueen ympärillä on palmuja ja vehreää kasvillisuutta. Nauti olostasi aurinkotuolilla paistatellen päivää ja ihaile merelle avautuvista näköaloista. Halutessasi mereen uimaan hotellilla on oma ranta-alue, jossa hotellivieraiden käytössä on myös aurinkotuolit ja -varjot.

Lomalla täytyy aina myös herkutella hyvällä ruualla! The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal -hotellissa on useita viihtyisiä ja erityylisiä ravintoloita, joiden ruokalistalla on esimerkiksi aasialaisia ja Lähi-idästä tuttuja ruokia. Kahvilassa on tarjolla makeita leivonnaisia ja hotellin baareista voit tilata virkistäviä juomia.

Vaihtelua aurinkotuolissa lekotteluun tuovat hotellin sportti- ja treenimahdollisuudet. Käy pelaamassa padelia, suunnista kuntosalille tai osallistu ryhmäliikuntatunneille. Lapsille on kansainvälinen lastenkerho, leikkipaikka sekä leikkihuone. Useita kertoja viikossa hotellissa on luvassa myös viihdeohejlmaa livemusiikin myötä.

The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canalin huoneet ovat tilavia ja lämpimin värein sisustetut ja niissä on myös parveke. Halutessasi vielä vähän enemmän ekstraa, kannattaa varata kahden hengen Club Room -huone, johon sisältyy tiettyjä lisäpalveluja ja mukavuuksia.

Osa hotellin omasta ranta-alueesta on suljettu joulukuuhun 2026 asti.

Muut tiedot

  • Rakennettu: 2013
  • Kunnostettu: 2024 (huoneet, kuntosali ja lastenkerho)
  • Rakennuksia: 10 sekä villat
  • Kerroksia: 7
  • Huoneita/huoneistoja: 525
  • Hissi
  • Vastaanotto
  • Matkatavarasäilytys
  • Tallelokero vastaanotossa
  • Minimarket (matkamuistomyymälä)
  • Pesulapalvelu lisämaksusta
  • Itsepalvelupesula lisämaksusta
  • Pankkiautomaatti
  • Pysäköinti hotellin parkkihallissa on ilmainen vapaiden paikkojen puitteissa

Nettiyhteys

  • WiFi koko hotellissa sisältyy hintaan
  • WiFi huoneissa sisältyy hintaan

Palvelumme kohteessa

Tjäreborgilla ei ole henkilökuntaa Abu Dhabissa, mutta voit soittaa meille ympäri vuorokauden, jos tarvitset apua.

Hyvä tietää

Jotta lomasi onnistuu mahdollisimman hyvin, on tärkeää, että tutustut Hyvä tietää -osion tietoihin. Tälle sivulle olemme koonneet matkaa koskevia yleisiä tietoja, joihin on hyvä tutustua ennen matkalle lähtöä.

Verot & maksut

Kaikilta Abu Dhabissa yöpyviltä matkustajilta peritään majoituspaikasta ulos kirjautuessa turistivero. Turistivero on hotelliluokituksesta riippuen noin n. 40–80 AED/huone/yö. Veroa ei voida periä matkan hinnassa ennen matkaa, vaan maksu suoritetaan aina kyseessä olevassa hotellissa paikan päällä.

Hotellin virallinen luokitus on 5.

Asuminen

Raikkaat, lämpimin ja rauhallisin värein sisustetut huoneet.

Huonetyypit:
Kahden hengen Deluxe-huone
(42 m²), 2-4 hengelle, joista 2 lasta
Hienot huoneet, joissa on parveke. Huoneissa on joko yksi king size -parivuode tai kaksi queen size -parivuodetta.

Kahden hengen Club Room
(42 m²), 2-4 hengelle, joista 2 lasta
Mukavat huoneet, joissa on parveke. Huoneissa on joko yksi king size -parivuode tai kaksi queen size -parivuodetta. Club Room -huoneissa asuvilla on pääsy erilliseen loungeen, joka on avoinna klo 7-23. Loungessa on tarjolla mannermainen aamiainen, snackseja, pieniä välipaloja, jälkiruokia ja iltapalaa sekä tiettyjä alkoholijuomia ja alkoholittomia juomia. Käytössäsi on myös nopeampi WiFi ja päivittäin voit lähettää kaksi vaatekappaletta prässättäväksi/silitettäväksi. Klo 18 jälkeen lounge on vain aikuisille.

Hotellissa on myös sviittejä, jotka ovat kooltaan 85 m² ja siitä ylöspäin.

Kaikissa huoneissa/huoneistoissa:

  • Ilmastointi (säädetään keskitetysti)
  • Parveke
  • Queen size -parivuode tietyissä huoneissa
  • King size -parivuode tietyissä huoneissa
  • Vauvansänky (rajoitettu määrä)
  • Tyynyvalikoima erikseen pyydettäessä
  • Tv (paikalliset kanavat)
  • Huonepalvelu
  • Laattalattia
  • Väliovi tietyissä huoneissa
  • Tallelokero
  • Silitysrauta ja -lauta
  • Minibaari lisämaksusta
  • Kahvikone
  • Vedenkeitin sekä pikakahvia ja teepusseja
  • Hiustenkuivaaja
  • Tohvelit
  • Kylpytakit
  • Hygieniatuotteita
  • Suihku
  • Kylpyamme, jossa suihku
  • Siivous (krt/vk): 7

Lisävuoteet

Jos huoneeseen tai huoneistoon majoittuu kolme tai neljä henkeä, he nukkuvat useimmiten samassa vuoteessa tai vuoteissa (joko kaksi grand lit -vuodetta, yksi queen size -vuode, kaksi queen size -vuodetta tai yksi king size -vuode). Vuoteessa on yhteinen patja ja vuodevaatteet. Joissakin hotelleissa huoneeseen on mahdollista saada lisävuode – tilataan ja maksetaan paikan päällä hotellissa.

Ruoka ja juoma

The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal -hotellissa on useita baareja ja ravintoloita. Täällä voit aamusta aikaisin myöhään iltaan nauttia herkullisista aterioista, esimerkiksi aasialaisen ja Lähi-idän keittiön herkuista. Pienempää syötävää voit käydä ostamassa kahvilasta tai sporttibaarista.

  • Allasbaari, avoinna klo 11-22
  • Aulabaari, avoinna klo 17-24
  • Sporttibaari/kahvila, jossa yksinkertaisia ruokia, avoinna klo 10-23
  • Yhdistetty buffet- ja à la carte -ravintola, avoinna aamiaisella, lounaalla ja illallisella klo 6.30-23
  • À la carte -ravintola, jossta grilliruokia, avoinna illallisaikaan klo 18-23
  • Aasialainen à la carte -ravintola, avoinna illallisaikaan klo 18-23
  • À la carte -ravintola, jossa Lähi-idän ruokia, avoinna lounasaikaan klo 12-15 ja illallinen klo 18-23
  • Allasravintola, avoinna klo 11-19
  • Kahvila, avoinna klo 8-23
  • Pöytävaraus vaaditaan
  • Siisti pukeutuminen
  • Syöttötuoleja

Ateriat hotellissa:

  • Aamiaisbuffet lisämaksusta
  • Puolihoito lisämaksusta (Buffetaamiainen ja lounas tai illallinen listalta)
  • Täysihoito lisämaksusta (Buffetaamiainen ja lounas sekä illallinen listalta)

Ravintoloiden ja baarien aukioloajat ilmoitetaan saavuttuasi hotelliin. Jos olet varannut ateriapaketin, sen sisältö sekä ravintoloiden aukioloajat saattavat muuttua ilman ennakkoilmoitusta.

Uiminen

The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal -hotellissa on suuri ja ihana allasalue, jonka ympärillä on palmuja ja vehreää kasvillisuutta. Useita uima-altaita, lastenallas ja allasbaari. Hotellin omalla ranta-alueella on myös aurinkotuolit ja -varjot hotellivieraiden käytössä.

Osa hotellin omasta ranta-alueesta on suljettu joulukuuhun 2026 asti.

  • Uima-allas 1600 m², lämmitetty
  • Uima-allas, lämmitetty, vain aikuisille
  • Lastenallas 200 m², osa aikuisten altaasta, lämmitetty
  • Aurinkokatos lastenaltaan yläpuolella
  • Aurinkotuolit uima-altaalla ja rannalla
  • Bali-sängyt allasalueella
  • Aurinkovarjot altaalla ja rannalla
  • Uimapyyhkeet

Rannat

Abu Dhabissa on useita upeita rantoja, joista monet kuuluvat hotelleille. Pääsymaksua vastaan myös muut kuin hotellin asukkaat voivat tulla näille rannoille. Lisäksi täällä on myös yleisiä kaikille avoimia rantoja, mutta niiden palvelut ovat rajallisemmat.

Kuntoilu ja aktiviteetit

The Ritz-Carlton Abu Dhabi, Grand Canal -hotellissa on koko perheelle sopivia aktiviteetteja. Aikuiset voivat pelata padelia, treenata kuntosalilla ja osallistua ryhmäliikuntatunnelle. Lapset voivat testata erilaisia pelejä pelihuoneessa, pitää hauskaa leikkipaikalla tai osallistua lastenkerhossa järjestettäviin aktiviteetteihin.

  • Kuntosali (250 m², 30 laitetta)
  • Jooga lisämaksusta
  • Joogamattoja (rajoitettu määrä)
  • Ryhmäliikuntatunnit lisämaksusta
  • Koripallo
  • Pöytätennis
  • Padel lisämaksusta (100 metriä hotellialueelta)
  • Pintamateriaali: Tekonurmi
  • Padelvälineet lisämaksusta
  • Jalkapallo lisämaksusta (200 metriä hotellialueelta)
  • Lentopallo
  • Viihdeohjelmaa

Lapset ja nuoret

Hotellin kansainvälisessä lastenkerhossa on englanninkielistä henkilökuntaa, ja he toivottavat kaikki 4–12-vuotiaat tervetulleiksi kerhoon.

  • Kansainvälinen lastenkerho
  • Leikkipaikka
  • Leikkihuone
  • Pelihuone

Sijainti ja liikkuminen

Ranta-aluetta, paikallisliikennettä.

  • Hotelli sijaitsee rannalla
  • Paikallinen keskusta: 5 km (Al Seef Village Mall)
  • Keskusta: 18 km (Abu Dhabi Mall)
  • Lähin ranta / uintimahdollisuus: 0 m (hotellin ranta)
  • Julkinen liikenne: 450 m (bussipysäkki)
  • Golfkenttä: 8 km (Abu Dhabi Golf Club)
  • Nähtävyys: 2,3 km (Sheikh Zayed Grand Mosque)
  • Nähtävyys: 7 km (Al Qana)
  • Nähtävyys: 9 km (Eastern Mangrova National Park)
  • Lentokenttä: 20 km (Abu Dhabi International)

Kuljetukset kohteeseen

Suosittelemme, että varaat yksityisen kuljetuksen etukäteen, jotta pääset sujuvasti hotelliisi. Kuljetus varataan joko matkavarauksen yhteydessä tai soittamalla Asiakaspalveluumme. Matka-asiakirjassasi on tarkemmat tiedot siitä, missä kuljettaja odottaa sinua. Lue lisää kuljetuksista kohteessa, kun lennät reittilennoilla.

Ajoaika Abu Dhavin lentokentältä hotelleihin on n. 30 min (n. 35 km), riippuen muusta liikenteestä. Dubain lentokentältä ajoaika on n. 2 tuntia (n. 150 km). Lentokenttäkuljetukset voit varata lisämaksusta matkavarauksen yhteydessä.

Hinnat ja varaaminen