Playa d'en Bossan ranta sijaitsee Ibizan kaupungista etelään, ja täällä sijaitsevat myös useat saaren suurimmista ja parhaimmista klubeista.
Playa d'en Bossa on noin kaksi kilometriä pitkä huvittelukeskus, jossa meri kimmeltää toisella puolella ja toisella puolella on runsaasti erilaisia baareja, ravintoloita, klubeja ja muita houkutuksia. Noin kesäkuun puolivälistä syyskuun puoliväliin yöelämää löytyy Ibizan tunnetuimmilta klubeilta, esimerkiksi Ushuaïa ja Space. Playa d'en Bossa on oikea paikka sinulle, joka haluat juhlia koko yön ja ehkäpä suunnata bussilla Ibizan kaupunkiin päivisin katselemaan nähtävyyksiä ja shoppailemaan. Ja tietenkin voit aina myös jäädä lepäilemään ja viettää koko päivän rannalla.
Asu rannalla
Suurin osa Playa d'en Bossan hotelleista sijaitsee rannalla tai rantakadun varrella, joka sopii hyvin niin juoksulenkille auringonnousun aikaan kuin mukavaan iltakävelyyn. Kun haluat asua Ibizan lomallasi todella upeassa ja erilaisessa hotellissa, niin silloin suosittelemme sinulle Ushuaïa -hotellia, joka on sekä tyylikkäiden ihmisten anniskelu- ja kokoontumispaikka että kuumin nimi dj-rintamalla. Huoneet ovat näyttäviä ja palvelu viimeisen päälle.
- tammikuu
- helmikuu
- maaliskuu
- huhtikuu
- toukokuu
- kesäkuu
- heinäkuu
- elokuu
- syyskuu
- lokakuu
- marraskuu
- joulukuu
Lentoaika
Lentoaika riippuu lentoyhteyksistä ja vaihtoajan pituudesta.Näin matkustat tänne
Playa d'en Bossaan matkustat Tjäreborgin kautta joustavasti reittilennoilla vuoden ympäri, ja voit itse valita matkan pituuden ja lähtöpäivän. Lento laskeutuu Ibizan lentokentälle.Ajoaika Ibizan lentokentältä Playa d´en Bossaan on n. 15 min (n. 5 km), riippuen muusta liikenteestä.
Ruoka ja juoma Ibizalla
Espanjalaiset syövät mielellään ravintoloissa, ja usein mukana on koko perhe lapsineen ja isovanhempineen. Espanjalaisiin tapoihin kuuluu syödä paljon ja myöhään. Tyypillinen lounasaika on noin klo 13.30-15.30, ja päivällistä syödään klo 20.00-24.00 aikoihin. Koska Ibiza on hyvin turistiystävällinen saari, useimmat ruokapaikat ovat täällä auki muinakin aikoina ja avaavat ovensa lounasaikaan klo 13 sekä klo 19 maissa illalla. Juomaraha ei sisälly hintoihin, vaan se on tapana lisätä summaan.Palvelumme
Playa d'en Bossa on omatoimikohde.Kestävä matkailu
Yrityksenä haluamme, että jokaisella lomamatkalla on merkitystä, sekä matkalle lähtijälle, että myös paikallisesti lomakohteissamme. Sen vuoksi pyrimme jatkuvasti vähentämään toiminnastamme aiheutuvia ympäristövaikutuksia niin kotimaassa, lentomatkoilla kuin myös hotelleissa ja lomakohteissamme. Lue lisää vastuullisuustyöstämme osoitteessa Kestävä matkailu Tjäreborgilla. Olemme jo useita vuosia olleet aktiivisesti yhteistyössä kansainvälisen Ecpat-järjestön kanssa, joka pyrkii monin eri tavoin parantamaan lasten elinolosuhteita erityisesti kehitysmaissa ja estämään lapsiin kohdistuvaa seksuaalista hyväksikäyttöä.Rokotukset
Ei vaadita pakollisia rokotuksia. Tarkista, että jäykkäkouristus-, kurkkumätä, polio- ja MPR (tuhkarokko, sikotauti ja vihurirokko) -rokotukset ovat kunnossa. Myös hepatiitti A ja B -rokotusta suositellaan.Lisätietoja rokotuksista ja matkailuterveydestä saat terveyskeskuksista, matkailuklinikoilta tai sivultamme Terveys ja turvallisuus.