Hotelli
Hotel Carlton Capri on pieni ja viihtyisä hotelli, joka sijaitsee rauhallisessa korttelissa lähellä Canal Grandea ja rautatieasemaa. Hotellihuoneet ovat yksinkertaiset ja perinteiseen tyyliin sisustetut. Hotellin aamiaishuoneessa voit joka päivä käydä syömässä aamiaisen, ja sen jälkeen on mukava lähteä tutustumaan kaupunkiin. Hotel Carlton Caprista on noin 20 minuutin kävelymatka Piazza San Marcolle ja hotellin ympäristössä voit kierrellä viihtyisillä kujilla ja tutustua kaupungin kauniiseen arkkitehtuuriin. Noin viidessä minuutissa kävelet Ponte degli Scalzin sillalle, jota pitkin pääsee kaupungin pohjoispuolelle, Cannaregioon.
Muut tiedot
- Rakennettu: 1960
- Kunnostettu: 2003
- Rakennuksia: 1
- Kerroksia: 5
- Huoneita/huoneistoja: 37
- Hissi
- Vastaanotto
- Pesulapalvelu lisämaksusta
Nettiyhteys
- Wifi vastaanotossa/aulassa sisältyy hintaan
Palvelumme kohteessa
Tjäreborgilla ei ole henkilökuntaa Venetsiassa, mutta voit soittaa meille ympäri vuorokauden, jos tarvitset apua.
Hyvä tietää
Jotta lomasi onnistuu mahdollisimman hyvin, on tärkeää, että tutustut Hyvä tietää -osion tietoihin. Tälle sivulle olemme koonneet matkaa koskevia yleisiä tietoja, joihin on hyvä tutustua ennen matkalle lähtöä.
Verot & maksut
Venetsian kaupungin viranomaiset ovat ilmoittaneet, että kaikilta kaupungissa yöpyviltä matkustajilta peritään majoituspaikasta ulos kirjautuessa majoitusvero. Majoitusvero ei kuitenkaan koske alle 10-vuotiaita lapsia.
Veron suuruus riippuu hotellin tähtiluokituksesta.
Hinta per henkilö/yö:
1 tähden hotelli/huoneistohotelli: 1 euro (max 10 yötä)
2 tähden hotelli/huoneistohotelli: 2 euroa (max 5 yötä)
3 tähden hotelli/huoneistohotelli: 3 euroa (max 5 yötä)
4 tähden hotelli/huoneistohotelli: 4 euroa (max 5 yötä)
5 tähden hotelli/huoneistohotelli: 5 euroa (max 5 yötä)
Tätä veroa ei voida periä matkan hinnassa ennen matkaa, vaan maksu suoritetaan aina kyseessä olevassa hotellissa paikan päällä. Huomioi myös, että meidän hotelliluokituksemme saattaa poiketa virallisesta italialaisesta luokituksesta, jonka mukaan vero määräytyy. Pidätämme oikeuden muutoksiin.
Pääsymaksu Venetsiaan
Venetsia on ottanut käyttöön pääsymaksun, joka peritään turisteilta tiettyinä ajankohtina ja tietyissä kaupungin osissa. Maksun suuruus on 5 euroa per henkilö per päivä. Pääsymaksua ei peritä alle 14-vuotiailta eikä niiltä vierailta, jotka yöpyvät hotellissa Venetsiassa. Sinun on kuitenkin itse haettava vapautusta maksun suorittamisesta ennen matkalle lähtöä. Voit katsoa tarkat päivämäärät, maksaa pääsymaksun tai hakea vapautusta Venice Access Fee -sivuilla. Lue ohjeet ja noudata niitä huolellisesti. Vuonna 2026 pääsymaksu astuu voimaan 3.4.2026. Hakemuksesi on rekisteröitävä ennen matkalle lähtöä. Jos et ole hakenut vapautusta maksusta tai maksanut pääsymaksua ennen matkalle lähtöä, joudut maksamaan sakon, noin 50–300 euroa per henkilö.
Virallinen luokitus puuttuu



