Logo kohteelle Tjareborg
Omat suosikkihotellit

Rafting ja Canyoning – Alanyasta

Koskenlaskua ja melontaa ammattitaitoisten oppaiden johdolla. Lounas sisältyy hintaan.

    Tietoa lyhyesti

  • Päivä:
    Joka päivä.
  • Kesto:
    Kokopäiväretki noin klo 9.30-17.
  • Hinta:
    50 EUR per aikuinen, 30 EUR per lapsi.

    Lounas sisältyy.
  • Kieli:
    Englanninkielinen opastus.
  • Pakkaa mukaan:
    Vesipullo, aurinkovoidetta, pyyhe, mukavat nauhakengät, esim. sneakersit, jotka saavat kastua lauttamatkan aikana. Ota mukaan myös vaihtovaatteet ja kengät.
  • Muuta:
    Älä ota mukaan arvoesineitä tai runsaasti rahaa - suurimman osan ajasta oleskelemme lautalla/veneessä. Tämä retki sopii 6-vuotiaille ja sitä vanhemmille, mutta mikäli olet raskaana, sinulla on sydän- tai selkävaivoja tai jokin vakava sairaus, niin et ikävä kyllä voi osallistua retkelle. Mikäli sinua vain jännittää, voit toki osallistua ja siinä tapauksessa vain valitset isomman veneen, joka on vakaa ja turvallinen.

    Ajoaika Alanyasta on noin 2,5-3 tuntia yhteen suuntaan.
  • Näin varaat:
    Jos retken voi varata ennen matkaa, se näkyy matkaa varattaessa lisäpalvelut-valikon alla. Voit varata retken myös Omilta sivuilta, jos sinulla on jo matka varattuna. Vapaiden paikkojen puitteissa voit varata retken myös matkakohteessa Tjäreborgin oppaalta.
Retken aluksi sinut noudetaan hotellistasi Fortune Raftingin tukikohtaan, jossa kokeneet oppaat esittelevät itsensä ja käyvät läpi turvaohjeet. Ammattitaitoiset oppaat seuraavat mukana koko päivän ajan, joten voit tuntea olosi täysin turvalliseksi.

Saavuttuamme joelle, saat lainaksi kypärän, märkäpuvun ja pelastusliivit. Sitten onkin aika lähteä noin 1,5 tunnin pituiselle canyoning-osuudelle, johon sisältyy kevyttä kiipeilyä, vaellusta ja uintia. Tämän jälkeen nousemme kumiveneeseen ja laskettelemme noin 13 kilometriä virtaa alaspäin.

Koemme sekä intensiivisiä että rauhallisempia jokiosuuksia, välillä melomme täyttä päätä, välillä on rauhallisempia osuuksia. Itse koskenlasku kumiveneellä kestää 2-2,5 tuntia, ja veneseen mahtuu 10-12 henkilöä. Jokaisella lautalla/veneessä on mukana ammattitaitoinen opas. Kun koskenlasku on ohitse, sinulla on mahdollisuus vaihtaa vaatteet pukuhuoneessa, käydä vessassa jne. Päivän päätteeksi syömme yhdessä lounaan, ennen kuin on aika lähteä bussilla takaisin kohti Alanyaa.

Paluumatkalla pidämme jaloittelutauon, ja halukkaat voivat ostaa kahvia tai virvokkeita. Voit ostaa myös kuvia koskenlaskusta, sillä emme suosittele ottamaan omaa kameraa tai puhelinta mukaan kumiveneeseen.
Käytännön tietoa retkistä
Perhe katselee maisemia korkealla rinteellä

Mistä retkelle lähdetään? Miten maksan retken? Minkälainen tippikäytäntö on retkillä? Täältä löydät kaiken matkakohteiden retkiä koskevan tiedon.