Kerttu Rissanen

Kerttu Kanarialla

Kuvat: Kerttu Rissanen

Kerttu Rissanen on joogaopettaja, personal trainer ja ryhmäliikuntaohjaaja, joka rakastaa rantalomia ja merta. Lomalla Kertulle tärkeintä on rento fiilis, uudet kokemukset ja oivallukset itsestä.

Olimme äitini kanssa reissussa Kanarian saarilla Playa del Inglesissä viikon ajan. Meillä oli super onnistunut ja rentouttava loma ja tekemistä lähialueella löytyi paljon. Loma oli hyvä yhdistelmä aktiviteetteja ja rentoutumista. Matkustamme äitini kanssa paljon yhdessä, ja tällä kertaa halusimme mahdollisimman vaivattoman loman ilman sen kummempia suunnitelmia, jotta aikaa jäisi yhdessäoloon ja nauttimiseen.

Hotelli

Hotellimme oli Sunprime Atlantic View, joka sijaitsee keskeisellä paikalla Playa del Inglésissä. Viihdyimme hotellilla oikeastaan enemmän kuin yhdelläkään aiemmalla lomalla. Hotellialueelta löytyy kolme allas-aluetta. Yksi vähän suurempi, jossa on mahdollisuus myös vesijumppaan, yksi hieman pienempi ja yksi syrjäisempi ja rauhallinen allasalue. Kiva lisä oli aurinkotuolialueella oleva hiekka, mikä toi merellisen fiiliksen. Hotellilta löytyy myös spa, jossa on erilaisia hemmotteluhoitoja ja hierontoja. Kävimme äidin kanssa kaksi kertaa kokovartalohieronnassa, jonka jälkeen nautimme kiireettömästä hetkestä kuohuviinin ja hedelmien kera. Tämä toi luksuksen tuntua lomaan. Sunprime Atlantic View’ssä on myös kuntosali ja laaja ryhmäliikuntatarjonta. Tottakai nämä piti liikunta-alan ammattilaisena käydä tsekkaamassa. Hyvin varustellulla kuntosalilla sain tehtyä oman treenin helposti, ja ryhmäliikunnat olivat laadukkaista joogasta crosstrainingiin. Hotellilla on SATS ELIXIAN tunteja, joten moni oli minulle ennestään tuttu.

Lomaamme helpotti suuresti All Inclusive, joka sisälsi buffetin aamupala-, lounas- ja illallisaikaan. Ruokaa oli tarjolla alkupaloista pääruokaan ja jälkiruokaan, ja joka päivä tulikin syötyä mahat täyteen. Menun teema vaihtui joka päivä, joten kyllästymistä ei ehtinyt tapahtua. Plussaa annamme hotellille myös ihanasta henkilökunnasta ja sydämellisestä palvelusta. Hotellilla oli oikein kotoisa olo ja siellä viihtyi treenaten, aurinkoa ottaen ja uiden useamman tunnin joka päivä. Parvekkeellisessa hotellihuoneessa vietimme joka ilta lepohetken päivän kuvasaldoa katsellen tai All Inclusiveen kuuluvia drinksuja nautiskellen. Vietimme myös uudenvuodenaaton hotellilla, ja siellä oli spesiaali illallinen koristeineen ja juhlatunnelmineen. Tämä oli meille ehkä kaikkein mieleenpainuvin ilta lomalla, ja ruoka oli todella hyvää!

Retket

Hotellilta oli helppo varata Tjäreborgin järjestämiä retkiä. Niitä löytyykin jokaiseen makuun: muun muassa shoppailua Las Palmasissa, vierailua viinitehtaalla tai meriretkeä katamaraanilla. Tarjonta on todella laaja! Meidän suosikki oli Manner pienoiskoossa -retki, jossa pääsi tutustumaan koko saareen. Kokopäiväretken aikana pääsi nauttimaan upeista maisemista ja luonnosta, maistelemaan paikallisia herkkuja ja kiertelemään markkinoilla. Retkibussi haki ja toi takaisin hotellille, joten omaa suunnittelua tämä ei vaatinut lainkaan. Retket voi varata kätevästi Tjäreborgin oppailta hotellilla tai sitten sovelluksesta. Teimme myös omatoimiretken bussilla Las Palmasiin shoppailemaan ja viettämään rantapäivää. Las Palmas on sen verran lähellä, että suosittelen vierailua jos haluaa hieman kaupunkitunnelmaa ja meininkiä lomaan.

Lähialue

Meille äidin kanssa meri ja ranta on tärkeä osa lomaa, viihdymme hyvin meren äärellä. Teimme muutaman kerran kävelylenkin Play del Inglésin rannalle. Sinne pääsee myös bussilla tai taksilla, mutta matkan voi hyvin kävellä hotellilta. Ylätasanteelta avautuu upeat maisemat merelle, suosittelen käymään. Ranta oli mukavan rauhallinen, ja sieltä löytyi kivoja poukamia iltapulahdukselle. Rannan vieressä on iso ravintolakatu, josta löytyy vaikka ja mitä. Valinnanvaraa siis on pizzapaikoista paikallisiin herkkuihin ja drinkkibaareihin. Kävimme myös katsomassa kuuluisia Maspalomasin hiekkadyynejä. Ne ovat todellakin vierailun arvoiset! Hiekkaa oli silmänkantamattomiin ja yhtäkkiä oli tunne, että olisi pidemmälläkin aavikolla. Siellä sai napattua hienoja valokuvia. Hotellilta on noin 300 metriä paikalliseen keskustaan ja noin kilometri paikalliseen Yumbo-ostoskeskukseen. Siellä oli vaate-kenkäkauppoja, ja löysin pari aika uniikkia glitterpaitaa mukaan! Jos lomalla haluaa käydä yöelämää katsomassa, Yumbosta esimerkiksi löytyy monia baareja, joissa on upeita drag-esityksiä. Esiintyjät olivat todella lahjakkaita ja show’t olivat usein täynnä ihmisiä. Yleistunnelma Playa del Inglésissä on todella turvallinen ja ravintoloita löytyy niin perheille kuin aikuisempaan makuunkin.