Ajankohta: 6.–13.2.2023
Kohde: Funchal, Madeira
Hinta: alk. 1 595,- /hlö
Lähde kanssamme golfaamaan ja koe vehreän kaunis Madeiran saari
Madeiralla on kaksi uskomattoman kaunista golfkenttää, jotka molemmat sijaitsevat fantastisen luonnon keskellä, ja näköalat on lyömättömät. Viikon aikana pääset pelaamaan tasokkailla kentillä ja asut mukavasti Lidon alueella, Funchalin kaupungissa ja lähettyvillä on ihania ruokapaikkoja ja kahviloita, jotka hellivät maku- ja aistinystyröitä päivän golfkierroksen jälkeen. Tämä matka on täyden palvelun golfmatka jolla on kaikki järjestetty valmiiksi niin kuljetukset kuin tiiajatkin, joten voit keskittyä lomailuun ja pelaamiseen. Pelipäivien jälkeen ja vapaapäivänä sinulla on omaa aikaa rentoutua, nauttia ja tutustua Funchalin kaupunkiin.
Golfviikon ohjelmasta Madeiralla vastaa yhteistyökumppanimme, Golf & Bike Travelsin Jaana Broas. Tällä pelimatkalla on kaikki hoidettu puolestasi, joten tehtäväsi on vain nauttia ja ladata paristoja tulevaan talveen.
Golf & Bike Travelsin ryhmä
Funchalin kaupungin katuja
Pelin aloitus
Golfissa yhdistyy sosiaalisuus, rento ilmapiiri ja lisäksi se on sopivasti haastava laji, joka sopii myös kunnon kohottamiseen. Madeiralla olemme valinneet matkallemme saaren pelikenttien helmet, Santo de Serra golfin ja Palheiro golfin. Molemmat sijaitsevat fantastisen luonnon keskellä, ja näköalat ovat lyömättömät. Madeiran kentät vaativat hyvää peruskuntoa ja sekä kykyä liikkua sujuvasti korkeuseroja sisältävillä kentillä. Myös Funchalin kaupunkialue on mäkinen. Kentät sopivat kaiken tasoisille golfaajille huomioiden kuitenkin tasoitusvaatimuksen, joka tulee olla molemmille kentille vähintään 36.
Pelipäivinä ryhmässä pelataan Jaanan johdolla leikkimielisiä kilpailuja ja kierroksen jälkeen parhaat myös palkitaan. Pelipäivien vastapainoksi pääset nauttimaan saaren tunnelmasta ja Madeiran keittiön herkkuista. Käytössäsi on myös hotellin kuntosali ja sisäuima-allas. Tämä on täydellinen valinta sinulle, joka haet hienoja kenttiä ja laadukasta aktiivilomaa samanhenkisessä seurassa!
Pelaamme viitenä päivänä kahdella eri kentällä ja tasoitusvaatimus kentille vähintään 36.
Alustava viikko-ohjelma ja pelien aloitusajat (tiiajat). Pidätämme oikeuden aikojen ja päivien muutoksiin.
Maanantai 6.2.2023: Saapuminen kohteeseen
Tiistai 7.2.2023: Santo da Serra golf klo 10.30 (sis. golfauto)
Keskiviikko 8.2.2023: Palheiro golf klo 10.33 (sis. golfauto)
Torstai 9.2.2023: Santo da Serra golf klo 10.30
Perjantai 10.2.2023: Santo da Serra golf klo 10:30
Lauantai 11.2.2023: Palheiro golf klo 10.33
Sunnuntai 12.2.2023: Ei ohjattua ohjelmaa
Maanantai 13.2.2023: Kotimatka
Aktiiviloman päiväkohtainen ohjelma toimitetaan matkan ostaneille noin kaksi viikkoa ennen matkan alkua. Ohjelmasisältö kokonaisuudessaan ei ole saatavilla sivuillamme tekijänoikeudellista syistä.
Santo da Serra Golf Club on yksi Euroopan vaikuttavimmista kentistä, joka on isännöinyt useita kertoja European Tour Madeira Open osakilpailua. Tällä Robert Trent Jones Jr suunnittelemalla kentällä on kolme yhdeksän reiän lenkkiä.Kenttä sijaitsee vuoristossa mistä on huikeat näkymät alapuolella siintävälle Machicon lahdelle. Näkymät ovat todella huikeat Atlantin yli ja pelien jälkeen voimme nauttia hetken maisemista ja klubin tunnelmasta.
Palheiro Golf on mestaruustason golfkenttä. Täällä pelaat hurmaavissa maisemissa merellisen mänty- ja kasvitieteellisen metsän keskellä, upeat näkymät Madeiran vuoristoiseen horisonttiin ja Atlantin valtamerelle kruunaavat kierroksen. Palhiero golf nouse noin 500 metriä merenpinnan yläpuolella, ja luvassa on ikimuistoisia kierroksia tällä 1993 rakennetulla kentällä, joka on kunnostettu 2003.
Molemmilla kentillä on korkeuseroja ja matkan hintaan sisältyy molemmilla kentillä ensimmäisenä päivänä golfauto. Näin voit pelata ensimmäiset kierrokset autolla, ja päättää itse haluatko varata lisämaksusta auton tuleville päiville.
Madeiran golfkentillä on ystävällinen ja rento meininki, ja golfetiketti noudattaa samoja sääntöjä kuin kotimaassakin. Nauti golfista, auringosta ja muistathan tarkistaa jo kotimaassa, että bägistäsi löytyvät kaikki kentällä tarvittavat varusteet: golfhanskat, merkkausnastat, greenihaarukat, tiit, pallot, aurinkorasvat, aurinkolasit, rakkolaastarit, sadetakki ja lippikset.
1 595,-/henkilö kahden hengen huoneessa
Mikäli haluat varata mukaan seuralaisen ilman golfviikon ohjelmapakettia hinta on 1050,-/henkilö. Paikkoja rajoitettu määrä.
1 795,-/henkilö, yhden hengen huoneessa
Jos olet lähdössä yksin matkalle, sinun tulee varata huone omaan käyttöösi. Matkalle ei voi varata paikkaa jaetussa huoneessa.
Huone omaan käyttöön Alk. 200,-/vk
Puolihoito 176,-/vk
Golfbägi 50,-/kpl meno-paluu
Mahdolliset majoitusverot kohteessa
Muutos- ja peruutusturva 39,-/vk
Suosittelemme matkavakuutusta
Golfviikon ohjatusta ohjelmasta Madeiralla vastaa yhteistyökumppanimme Golf & Bike Travels , jonka toiminnasta vastaa Jaana Broas. Jaanalle Mallorcan saari on kuin toinen koti, ja saaren golfkentillä hän onkin tuttu näky. Jaana on asunut Mallorcalla ja ohjannut useita pelimatkoja Mallorcalla sekä järjestänyt unohtumattomia pelimatkoja ympäri Eurooppaa. Jaana tunnetaan iloisena ja rentona matkanjohtajana joka saa luotua ryhmään hyvän fiiliksen ja iloisen meiningin.
Lisätiedot golfkentistä ja pelipaketista:
Puhelin: +358 44 550 7712
Sähköposti: Jaana@golfbiketravels.fi
https://www.golfbiketravels.fi
Alto Lido on viihtyisä ja suosittu hotelli, joka sijaitsee hyvällä paikalla Funchalin ydinkeskustan ulkopuolella, kävelyetäisyyden päässä merivesialtailta.Hotellin pienessä puutarhassa on myös uima-allas. Suuri sisäuima-allas, ja hyvällä ilmalla katto voidaan avata.
Lentoyhtiö: Sunclass Airlines
Menomatka: Maanantai
Lento Helsinki (HEL) klo 8.00 Funchal (FNC) klo 11.55
Paluumatka: Maanantai
Lento Madeira (FNC) klo 13.15 Helsinki (HEL) klo 20.55
Matkatavaramäärä lennolle on 14 kg matkatavaraa + 6 kg käsimatkatavaraa. Päätät itse miten jaat matkatavaroiden painon käsimatkatavaroiden ja ruumaan menevien matkatavaroiden välillä, kunhan käsimatkatavaroiden paino ei ylitä 6 kg. Voit myös varata lisäkiloja matkavarauksen jälkeen omilta sivuilta tai sovelluksesta. Sallitun matkatavaramäärän ylittävistä kiloista peritään kentällä lisämaksu.
Lue lisää
Golfvarusteet tai muut urheiluvälineet eivät sisälly sallittuun matkatavaramäärään ruumaan meneviin matkatavaroihin tai käsimatkatavaroihin, mutta ne voi ottaa mukaan lisämaksusta. Tila lennoilla on rajallinen joten suosittelemme varaamaan erikoismatkavarat hyvissä ajoin. Lue lisää
Noudatamme yleisiä matkapakettiehtoja sis. Tjäreborgin lisä- ja erityisehdot. Ennen varauksen vahvistamista pyydämme tutustumaan huolellisesti matkaehtoihin.
Tjäreborgin ryhmämyynti
Sähköposti: groups@tjareborg.fi
Puhelin: 09 123 7681 (ma-to klo 10-12)
Tämän ryhmämatkan toteuttamiseen tarvitaan riittävä osanottajamäärä.
Matkanjärjestäjällä on oikeus peruuttaa matka, jos matkalle ei ole ilmoittautunut riittävästi osanottajia matkapakettiehtojen kohdan 10.1 perusteella.
Peruuttamisesta ilmoitetaan viimeistään 20 vrk ennen matkan alkua.